Sajnos sűrűn fogyasztják csemegeként kisütve, DE...mi most a tartással kapcsolatos infókat keressük.
A mexikói axolotl a kétéltűek (Amphibia) osztályába azon belül a farkos kétéltűek (Caudata) rendjébe és a harántfogúgőte-félék (Ambystomatidae) családjába tartozó faj. Az axolotl ragadozó életmódot él, rákokkal, kisebb halakkal, rovarokkal és kétéltűekkel táplálkozik. Kannibál hajlamú. A zsákmányt vákuumerővel szippantja a gyomrába. Szürkületkor és éjjel aktív.
Az axolotl elnevezés a nahuatl (azték) nyelvből származik, az egyik legelfogadottabb értelmezés szerint Xolotlhoz, a halál és egyben az újjászületés kutya alakú istenéhez köti őket. Az azték mitológia szerint az első embercsoportokat az istenek megölték, és egy Xolotl által hozott emberi csontból teremtették újra az embereket. Jelentése vízi kutya (atl=víz, xolotl=kutya). Jómagam inkább vizisárkánynak szoktam titulálni, vagy bohócnak :D.
Őshazája Mexikó, lelőhelye Xochimilco csatornái, az itt lévő tavakban korábban nagy mennyiségben volt megtalálható. Ma már a veszélyeztetett fajok közé tartozik. 2006 óta az IUCN a faj helyzetét kritikus állapotúnak minősítette. 2009-ben a vadon élő egyedek számát 700-1200-ra becsülték.
Az axolotl a természetben általában vad színű (szürke, fekete pöttyökkel), a kereskedelemben viszont rengeteg színben (albínó, arany. fekete stb.) kapható. Az állat ivarérett korára is megőrzi lárvakori kopoltyúit (neoténia). Ha viszont a tó, amelyben az axolotl él, kiszárad, az állat elveszti kopoltyúit, és átáll a tüdővel való légzésre. A kifejlett állatok hossza akár a 30 cm-t is elérheti, s akár 25 évig is élhetnek.
Nemek meghatározása:
A klóáka a hímnél jobban kidudorodik, mint a nősténynél. A nemet ténylegesen 1 éves korig nem lehet megállapítani száz százalékosan. Kis korban összeszoktatott (nem testvér) egyedeknél esetleges a másik nemhez való igazodás.
Elhelyezése:
100 x 50 x 25cm akváriumban 4-6db kényelmesen nevelhető, szűréssel, félárnyékban, sok bújkálóval (mivel nincs szemhéja ami védené a szemét az erős fénytől).
Hidegvizi állat 16-20°C hőmérékleten kell tartani. Ügyelni kell arra, hogy a víz hőmérséklete még nyáron se haladja meg a 24°C-ot. Az állott csapvíz megfelelő (pH 6,5-8,5), valamint érdemes a víz mennyiségéhez mérten adagolni bele JBL Biotopolt. Talajnak hiába ajánlják a sódert, illetve az apró kavicsokat, azok lenyelése bélelzáródást és a kisállat elpusztulását okozhatják. Leginkább a 3-4 cm-es folyami kavicsokat jó használni. Csak erős gyökérzetű robosztus növények alkalmazhatóak, különben az állat kitúrja azokat. Szeretik a gömbmohákat, előszeretettel labdáznak vele.
FONTOS: Az akvárium teteje nem maradhat szabadon, mivel az axik igazán életteliek éjjelente, képesek kiugrani az akváriumból. Isten ments, hogy valaki üvegtetőt tegyen az akváriumra, szunyogháló...eskü...pár ruhaszárítós csipesszel odafogatva.
Etetése:
Tenyésztés:
Párzási időszakuk novembertől júniusig tart. Az ívás általában (a nyugalom miatt) éjszaka zajlik. A hím feromonokat bocsát ki, majd egy éjszaka alatt 25 spermakúpot is lerakhat az aljzatra. Ezek közül néhányat felszippant a nőstény a kloákájával. Nem sokkal ezután a nőstény 300-700 petét rak le.
Minden ikrának van egy zselatinos burka. Ez a burok kölcsönhatásba lép a vízzel, és néhány óra alatt megduplázódik az ikrák mérete. Leginkább az akváriumban tartott növényekre rakják le az ikrákat. Sokan leszedik és úgy teszik át a kicsiket egy külön akváriumba, Én inkább növényestül tettem át őket a keltetőbe, nehogy megsérüljenek :).
Az élő embriók mozgása egy hét után már szabad szemmel is érzékelhető, de a kikelés ideje minimum két hét. A rossz ikrák könnyen észrevehetőek a szürkés színükről, illetve arról hogy nincs a belsejükben mozgás. Ezek jelentősen ronthatják a vízminőséget, ezért távolítsuk el őket. Levegőztető szükséges nekik.
Kikelés után ha túl sűrűn vannak, a lárvák könnyen felfalhatják egymást, ezért több akváriumba érdemes szétrakni őket.
Az első néhány napban sórákkal illetve apró szemű daphniaval lehet etetni őket. 2 cm-es (kb. 2 hetes) kortól adható nekik mikró, grindál, majd tubifex is, ezeket fel is lehet darabolni, így könnyebben ill. szívesebben fogyasztják. Másfél hónapos koruktól etethetjük őket szúnyoglárvákkal.
Híres a regenerációs képességéről, ha egy fiatal példány elveszíti a lábát, vagy kopoltyúját, az visszanő néhány hét alatt.
Az axolotlok biztonságosan 3 hónapos korukban adhatók/ajándékozhatók el, mivel addig elég nagy számban fordul elő a csemeték között kannibalizmus, csonkítás, valamint kiszűrik az életre alkalmatlan, gyenge példányokat. ~ Természetes kiválasztódás így szeretünk. ~
|